Δ.Σ. ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου αποτελείται από 9 Μέλη: τον Πρόεδρο, τον Αντιπρόεδρο, τον Γραμματέα, τον Ταμία & πέντε (5) Συμβούλους.

Ειδικότερα, τα ονόματα που στελεχώνουν το Δ.Σ. μας με 2ετή θητεία είναι τα κάτωθι:

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΙΚΟΣ                 Πρόεδρος

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ  ΓΑΖΗΣ                 Αντιπρόεδρος

ΑΝΔΡΕΑΣ  ΒΑΛΒΗΣ                         Γραμματέας

ΑΡΤΕΜΙΣ  ΧΑΪΜΑΝΤΑ                   Ταμίας

ΣΟΦΙΑ  ΓΑΒΡΙΗΛ                              Μέλος

ΓΙΩΡΓΟΣ  ΠΑΣΧΑΛΗΣ                   Μέλος

ΣΟΥΜΠΑΣΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ       Μέλος

ΑΛΕΞΗΣ  ΤΣΙΦΛΙΚΑΣ                     Μέλος

ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ              Μέλος

Ακολουθούν Συστάσεις - Βιογραφικά του Δ.Σ. με Φωτό

ΝΙΚΟΛΑΟΣ  ΚΡΗΤΙΚΟΣ

Πρόεδρος Δ.Σ.

Γεννήθηκα στην Αθήνα και από νηπιακή ηλικία για μεγάλα χρονικά διαστήματα διέμενα στα Σελήνια.
Παντρεμένος με δυο παιδιά.
Σπούδασα Διακοσμητική στον όμιλο ΑΚΤΟ Art and Design όπου για μια δεκαπενταετία ασχολήθηκα με την διακόσμηση, το σχέδιο επίπλου και την κατασκευή του, και τα τελευταία είκοσι χρόνια πριν την συνταξιοδότηση μου ασχολήθηκα με το εμπόριο.

Έχω ασχοληθεί με συνδικαλιστικά Σωματεία του χώρου εργασίας μου, και με διάφορους Εξωραϊστικούς και Πολιτιστικούς Συλλόγους.
Ζω πλέον μόνιμα στα Σελήνια και η αγάπη μου για τον τόπο που μεγάλωσα με έκανε να δημιουργήσω τον Σύλλογο και να ασχοληθώ με τα προβλήματα του τόπου, καταβάλλοντας κάθε προσπάθεια μέσω του Συλλόγου, για εύρεση των απαιτούμενων λύσεων στα προβλήματα των Σεληνίων, καθώς και στην επίτευξη των σκοπών του Συλλόγου.

Με τις τελευταίες εκλογές επανεκλέγει μέλος του Δ.Σ. και τα μέλη του μου έκαναν τη τιμή να με εκλέξουν Πρόεδρο του Δ.Σ
.

ΑΡΤΕΜΙΣ ΧΑΪΜΑΝΤΑ
Ταμίας Δ.Σ.

Γεννήθηκα στην Αθήνα. Από τα νεανικά μου χρόνια έρχομαι τα καλοκαίρια αλλά και με όποια άλλη ευκαιρία στα Σελήνια. Έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από εδώ. Αγάπησα και συνδέθηκα με τα Σελήνια. Η αγάπη μου αυτή με ώθησε να συμμετέχω ενεργά στην Διοίκηση του Συλλόγου μας για την ανάδειξη και επίλυση των προβλημάτων αλλά και την ανάδειξη της ομορφιάς αυτού του όμορφου τόπου. Των Σεληνίων μας. Σπούδασα στο ΕΚΠΑ στο τμήμα Ιστορία Τέχνης, επίσης στην σχολή Σταυράκου στο τμήμα Σκηνογραφίας-Ενδυματολογίας καθώς και στο τμήμα Θεατρικού κινηματογραφικού φωτισμού. Εργάστηκα στο Μέγαρο Μουσικής ως σκηνογράφος ενδυματολόγος ενώ παράλληλα είχα ήδη δραστηριοποιηθεί χρόνια στο χώρο της εστίασης διατηρώντας δικούς μου χώρους.

ΣΟΦΙΑ ΓΑΒΡΙΗΛ

Μέλος  Δ.Σ.

Γεννήθηκα στην Σαλαμίνα. Είμαι έγγαμη, έχω ένα παιδί και διαμένω μόνιμα στα Σελήνια.
Σπούδασα σε ιδιωτική σχολή στα τμήματα ειδικών μηχανογραφημένου γραφείου και ειδικών μηχανογραφημένου λογιστηρίου.
Εργαζόμουν επί 20 χρόνια ως ελεύθερος επαγγελματίας ενώ τον τελευταίο χρόνο ασχολούμαι αποκλειστικά με την φροντίδα της οικογένειάς μου.
Η αγάπη μου για τα Σελήνια με έκανε να θέλω να συμμετέχω ενεργά στη Διοίκηση του Συλλόγου και να προσπαθήσω για την ανάδειξη της φυσικής τους ομορφιάς καθώς επίσης και για την ανάδειξη και την επίλυση των χρόνιων προβλημάτων των Σεληνίων μας!

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ

Μέλος  Δ.Σ.

Γεννήθηκα στον Πειραιά το 1960 και μεγάλωσα στην Αθήνα. Έχω δυο γιούς.

Από μικρό παιδί έρχομαι τα καλοκαίρια στα Σελήνια και με κάθε άλλη ευκαιρία, έχοντας τις καλύτερες αναμνήσεις. Νιώθω στενά συνδεδεμένος με πολλούς παλιούς Σεληνιώτες και τον όμορφο τόπο μας.
Εργάστηκα σαν εκτελωνιστής στον Πειραιά, όπου είχα γραφείο για 40 χρόνια.
Ασχολήθηκα με τον αθλητισμό σαν αθλητής του τζούντο και αργότερα, για πολλά χρόνια, σαν προπονητής.
Σήμερα είμαι μέλος της τεχνικής επιτροπής της ομοσπονδίας.
Το 2022 συνταξιοδοτήθηκα και θέλω να συνεισφέρω σε συνεργασία με τα άλλα μέλη στην εκπλήρωση των σκοπών του συλλόγου, ώστε να αναδειχθεί η ιστορική αξία και η περιβαλλοντική ομορφιά των Σεληνίων που αγαπάμε.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ  ΣΟΥΜΠΑΣΗΣ

Μέλος  Δ.Σ.

Γεννημένος στον Πειραιά το 1954 όπου και κατοικώ.

Στα Σελήνια διαμένω για μεγάλα χρονικά διαστήματα από το 1962.

Παντρεμένος , έχω μια κόρη και δυο εγγόνια. Σπούδασα στην Μέση Τεχνική Σχολή Εργοδηγών Ηλεκτρολόγων Αριστοτέλης & στο ΚΕΚΑΤΕΕ Μοσχάτου Οξυγονιστής & Συγκόλληση Μετάλλων, εργάστηκα στην ΔΕΗ Μεγαλόπολης & Κερατσινίου ως τεχνικός συντήρησης. Ασχολήθηκα με το Συνδικαλιστικό Κίνημα του χώρου μου καθώς και σε Πολιτιστικούς & Εξωραϊστικούς Συλλόγους, υπήρξα Ιδρυτικός Πρόεδρος της Θεατρικής Διαδρομής Καλαμάτας .

Έχω συνταξιοδοτηθεί και περνάω τον καιρό μου στα Σελήνια, με απώτερο σκοπό να μείνω μόνιμα, η αγάπη μου για τα Σελήνια έμενα και της οικογενείας μου με ώθησε να ασχοληθώ με τα προβλήματα και όχι μόνο των Σεληνίων μας, μέσα από τον Σύλλογο μας

ΑΛΕΞΗΣ  ΤΣΙΦΛΙΚΑΣ

Μέλος Δ.Σ.

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στο Παλαιό Φάληρο.

Είμαι παντρεμένος και έχω ένα παιδί.

Σπούδασα στη σχολή Ε.Ν. Εστία Νέας Σμύρνης, και αποφοίτησα μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού.

Εργάστηκα επί τριάντα χρόνια στο Εμπορικό Ναυτικό, και στην συνέχεια ως εργοδηγός στα Ναυπηγεία Περάματος.

Μετά την συνταξιοδότηση μου κατοικώ μόνιμα στα Σελήνια, και η αγάπη μου για αυτά με έκανε να ασχοληθώ με τον Σύλλογο και τα προβλήματα του τόπου.
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Μέλος  Δ.Σ.

Γεννήθηκα το 1981. Μεγάλωσα στην Νίκαια.Σπούδασα Σχέδιο Επίπλου & Διακόσμηση στο ΙΕΚ Χαϊδαρίου.

Συνεργάστηκα με μεγάλη επιτυχία με Δικαστικό Επιμελητή του Πρωτοδικείου Αθηνών & εργάσθηκα ως Βοηθός Λογιστή σε Ανώνυμη Βιομηχανική Εταιρεία Πράσινης Επιχειρηματικότητας.

Σήμερα νοιώθω πολύ τυχερή που μένω και εργάζομαι στα ΣΕΛΗΝΙΑ από το 2011.

Είμαι Μητέρα δύο παιδιών & θέλω να μεγαλώσουν σε αυτό τον όμορφο τόπο κοντά στην Θάλασσα & την Φύση.
Ως  Μέλος της Επιτροπής Περιβάλλοντος στόχος μου είναι ένα καλύτερο αύριο για τα Σελήνια.